A FAL (Furuyama Audio Labs S/C60F – 8ohm) hangfalpár járulékos hozadékaként került hozzám, mert a forgalmazó, az Audio Analog így ajánlja. Miért is ne hoznám el, ha hozzá lehet jutni ehhez az érdekességhez?
Miután a hangFALat beállítottam a helyére és úgy tűnt rendben megszólal, - legalábbis a tesztzenékkel biztosan (Diana Krall, Miles Davis), - elérkezett az idő, hogy a Tiglon alátéteket is ki lehessen próbálni. Dobozát a kitanult recept alapján nyitottam ki. Tamás nem bízta a véletlenre, úgyhogy egy gyorstalpalón megmutatta a korántsem annyira trükkös, de azért egy kis odafigyelést igénylő műveletet. Az átlátszó műanyag dobozka felső takarólapja kihajtogatható és kevesebbet kell feszegetni, ha azt előbb kihúzom és csak utána nyitom ki a fedelet. A kis kerek keményfa perselyekbe a Tiglon kedvenc anyagát és egyben vesszőparipáját ültették, a magnéziumból készült betéteket, ami közepén egy bemélyedéssel pozícionálja helyére a tüskeszerű kinövéssel belepasszoló ellendarabot. Ez közel ugyanakkora átmérőjű, mint a persely, de mivel kilóg belőle, van egy kis mozgástere, amivel utána tud menni a felületnek, amit ráhelyeznek. Ez a felület most a hangfal talpa lesz, ahol csak akkor nincs minek utánamenni, amikor már mindhárom alatta van. De amikor aláteszem és megdöntöm, a dőlés szögét szépen követi és ezzel segíti a behelyezési folyamatot.
Érdekes a tapasztalás, ilyen irányultságban ekkora mértékű változást ezen a területen még nem észleltem: hirtelen elhalkult a zene. De igen feltűnő, hogy mennyivel! Mintha néhány decibel hangerő a semmibe távozott volna. De most kénytelen voltam ráhangolódni erre, a jelenség magyarázatát keresve. Mindig is érdekeltek és magukkal ragadtak az ilyen, elsőre érthetetlen dolgok, legalábbis addig, amíg azt nem éreztem, hogy átlátom azokat valamennyire. Most ebben a magyarázatban leltem vigaszra:
A szőnyegre állítva a FAL lesugárzása egyenetlen és kissé kiemelésekkel tarkított lett, és így pont olyan tartományokat erősíthetett fel, aminek intenzívebb dinamika csúcsai miatt a zenét hangosabbnak lehetett hallani. Egyértelmű, a Tiglon „valamit csinál”. Valahogy úgy hat a hangfal megszólalására, hogy az az egész lesugárzási tartományban sokkal egyenletesebben tud megszólalni, és egyenletesebben teríti a hangot. A térbeli elosztás sokkal kiegyenlítettebb, emiatt az egy pontra jutó terhelés jobban eloszlik, így a fül halkabbnak tűnő hangzást hall.
Felerősítve a hangerőt, érdekes különbséget figyelhettem meg. Megnövekedett a dinamikatartomány és a hangfal megjelenítő képessége, nem is kis mértékben.
Nos, most hogy eddig eljutottam a tesztelgetésben, kíváncsi voltam, a többi hangfal alatt, hogyan viselkedik? Fogtam hát és tovább kísérleteztem vele. A hatása minden esetben érdekesnek volt mondható. Ez pedig azt jelenti, hogy volt, ami alatt így, jól működött és tetszett és volt, aminél kevésbé. Tetszeni például tetszett a Rosso Fiorentino Volterra hangfalak alatt is. Annál összegyűjtötte az anyagban terjedő rezgéseket és úgy tűnt, igyekezett azokat a hallható tartományon kívülre transzformálni. Ez megnövekedett térélményt, nagyobb sávszéleket, dinamikusabb előadás mellett nagyobb jelenlétérzetet és felbontást jelentett. Nem mintha eddig hiányzott volna, de ha ezekből a tulajdonságokból még több lett, nyilván örültem neki. Annak kevésbe, hogy valahol a magas hangok legtetején egy kis zavar jelent meg, de végül is nem mentem utána a jelenség okának, mert a többi javulás igen látványos volt és még próbálkozni szerettem volna vele más alatt is.
Így került alá mindennek, ami a földre lett telepítve és annak is, ami a rezgéscsillapítós állványokra. A földön mi más lett volna, mint az átmeneti hangfalbejárató retro rendszer a Sony TA-F650ESD erősítő és D11 CD játszó. A két hangfalhoz 6 darab alátét járt, így mindkettőnek jutott 3 – 3. A hangfalak alatt meggyőzőbbnek tűntek, az elektronikáknál viszont keveredett az előnyük némi hátránnyal. Csak azt nem tudom, minek teszem be ezek alá? ….Gyanítom, hogy kevesen költik el a két garnitúra alátét árát olyan elektronikára, amely eleve nem kerül annyiba, mint az, amit alátesz… A referencia állványok hatását tovább bonyolítani szintén felesleges, szinte nincs kompenzációra még csak lehetőség sem. A Tascam DA-3000 alá téve, ami már eleve az állványon volt, nem hallottam különösebb változást.
Viszont hozzá kell tennem, hogy egy áltagos, vagy inkább úgy mondanám, hogy nagyobb esetlegességgel összerakott rendszerben, - ami lehet, hogy szűr és többszörösen el van hangolva, - egészen másképp működik.
Ajánló
Nagyjából harminc kilóban maximalizálták az egyenkénti teherbíró képességét. A nyomás mértéke mely összpontosul rajta, változtatja a ráhelyezett készülékre kifejtett hatását. Ha hibakompenzálásról van szó, vagy akár a tudatos illesztésről, ez egy új út a rendszer hangolásában. Az biztos, hogy tiszteletre méltó a tudása, érdemes rezgéscsillapítási lehetőségként számba venni, hátha igaza van a gyártónak és az ő koncepciója hozza el a megváltást a rendszerünk számára. Kísérletezés… - kísérletezés, a végletekig!
Ár: 57.000.- forint / kit