Eminent állóhangfal pár és a DEQX digitális végfok

A jelen tesztünk tárgya az Eminent állóhangfal pár és a DEQX digitális végfok. Előfoknak a THULE  AUDIO IA150B-t használtuk. Sajnos a járványhelyzet miatt vaktesztelésre nem volt lehetőségünk, így az olvasóknak be kell érniük az én szubjektív véleményemmel.

Kezdeném az Eminent LFT-8B álló hangfal jó pár szabadalommal védett, szimmetrikus meghajtású, mágneses panelsugárzó ismertetésével. A hangsugárzót alulról egy dinamikus hangszóró, 10 kHz fölött pedig neodímium mágneses ribbon sugárzó támogatja.  Talán a legfigyelemreméltóbb paramétere az ár-érték aránya, mindössze 1.299 ezer Ft az ára, ez a high-end világában kimondottan kedvezőnek számít. Nincs szükség nagyfeszültségű elektronikára, mint a sztatikusoknál,  nem tartalmaz transzformátort a jel útjában, a torzításmentes átvitelt a szimmetrikus sík membrán biztosítja. A jó basszust pedig a kitűnő tranziens viselkedésű mélysugárzó garantálja alacsony váltási frekvenciával. Elektronikusan 80 Hz, akusztikusan 180 Hz-nél találhatók az alsó keresztezési frekvenciák. Itt ugye még a fül nem különösebben érzékeny erre, és ez egy nagy előny! Leginkább úgy jellemezhetném ezt a hangfalat, hogy mindenevő. A rock zenétől a női énekhangon át a vonósnégyesekig minden műfaj jól áll neki. Egyesíti a kis dobozok precíz térhatását, jó jelenlétérzetét, az elektrosztatikusak torzításmentességét és a nagyméretű állódobozok testes basszusát. 

DEQX

Teszteléskor egy nagyon meglepő jelenséget tapasztaltam. Az etalonunk a KEF 207 Reference, ahol két 25 cm-es mélysugárzó egy durván négyszer akkora dobozban is kevesebb mélyet produkált, mint az Eminent 20 cm-es mélysugárzóval ellátott zárt doboza,- a KEF-hez mérten testesebb, erőteljesebb basszust eredményezett. Kénytelen voltam utánajárni ennek a meghökkentő jelenségnek, nem tudtam elképzelni, hogy lehet egy ilyen kicsi doboznak ilyen jó mély átvitele. Kiderült, hogy az Eminent egy speciálisan hibrid rendszerhez fejlesztett hangszórót gyártott le házon belül és ezek a hangszórók kereskedelmi forgalomban nem is kaphatóak. Specifikációja és a mérések szerint 25 Hz-ig képes lemenni, a basszussugárzó extra nehéz membránnal készült /100 gr/ ez jelentősen javítja a tranziens jelátvitelt, ezt a nagy tömeget rendkívül engedékeny felfüggesztéssel kombinálták egy viszonylag kisméretű zárt dobozban, így nagyon gyors működést biztosít az Eminent hibrid rendszernek. Talán egyetlen hátránya, hogy 83,5 decibel 1W/1m az érzékenysége. Frekvencia átvitele 25 Hz-től 50 kHz-ig, fázispontossága a 100 Hz és 31 kHz-es sávban + - 20 fok. A magas hangszóró szint állítható 0, -6 dB, -12 dB intervallumon belül. Névleges impedanciája 8 Ohm, a minimális impedancia 7 Ohm.

DEQX

Figyelemre méltó, hogy a szélessávú panel, mely 813 cm2 felülettel rendelkezik egy nagyon széles 80 Hz-től 10 kHz-ig terjedő sávot fog át. Ez pont az a sáv, amelyben a fül fokozottan érzékeny lenne az esetleges keresztezési frekvenciákra. 80 Hz és 10 kHz körül történő váltás gyakorlatilag alig hallható. Kis érzékenysége miatt minimum 75 W-os erősítő kell hozzá. Ezt kipróbáltam egy Sony 500 ES kétszer 80 W-os nem éppen drága, de kitűnő hangú erősítővel /piaci ára jelenleg kb 40000 ft/ meglepően jó hangot sikerült ezzel is kihozni a hangsugárzóból. A sajtója szerint egyáltalán nem érzékeny a rossz akusztikájú szobákra, elviseli a falak közelségét, és akár egy 3x4 méteres szobában is jól szól. A mélysugárzó zártdobozos kialakítású, nincs reflexnyílása, amely elszínezné a hangokat, ha a falakhoz közel állítanánk fel. Az Eminent-et akár teljesen  ráállíthatjuk a falakra, bőven elegendő egy arasznyira elhúzni a hátsó faltól, mivel az esztergomi 44 m2-es szobában nem tudtam modellezni a kisszobák hangulatát, de természetesen kipróbáltam a hosszú falra teljesen rátolva. Így természetesen némileg szerényebb hangminőséget kaptam, mint  az eredeti helyén, a hosszú falon 1 méterre az oldalsó falaktól és 2 méterre a hátsótól. A falak közelsége azért nem teszi teljesen tönkre a hangzást, mivel a dipólsugárzók oldalirányba gyakorlatilag nem sugároznak, emiatt az oldalsó falakra akár teljesen rá is lehet tolni. További nagy előnye, hogy mivel 7 Ohm alá nem megy az impedanciája, szinte minden 75W-nál nagyobb erősítővel nagyon jó hangot érhetünk el, mint ahogy ezt a 35 éves Sony-val is kipróbáltam.

Eminent

De nézzük, inkább mit tud egy átlagosnál jobb minőségű 8,4x5,35-ös 3,50 m belmagasságú lakószobában, ahol még 4 nagyméretű Helmholtz rezonátor mentesíti a szobát a káros álló hullámoktól. A 2x 250W-os DEQX végerősítővel igazi koncert élményt adott, meghökkentően jó mély átvitellel. Etalonunkhoz, a KEF 207-eshez képest hallgathatóbb, nyugodtabb hang, mely akár órákon keresztül hallgatható, semmi bántó színezettség, torzítás nem volt észlelhető. A KEF-nek talán két előnye volt az Eminent-tel szemben, picivel nyíltabb, levegősebb hangkép, talán jobb sztereó színpaddal, de ez természetesen csak egy ideális szobában van így, abban a pillanatban, ahogy egy mezei lakószobában végeznénk ezt az összehasonlítást, biztos, hogy az Eminent kenterbe verné a KEF-et minden téren. A KEF-et volt alkalmam még a régi lakásban, sokkal rosszabb körülmények között hallgatni, ott nem sikerült megszólaltatni egyébként azokat az erényeit, amit itt már igen. Arról nem is beszélve, hogy egy ilyen 5 utas hangfalat nagyon kevés erősítő visel el, tehát az előző példában ismertetett Sony-val egyáltalán nem használható. Még a KRELL KAV 300-as, egyébként jó hangú, 2x150 W-os erősítő sem nagyon tud mit kezdeni az 5 utas keresztváltóval. A teszt során a KEF-et biamplifikálva hallgattuk a magas és közép tartományt a Krell-el hajtottuk, még a mélyeket a Thule szintén 2x150 W-os végfoka hajtotta meg. Míg az Eminent-et egyedül a DEQX végfok hajtotta. A DEQX erősítőt ezért kizárólag az Eminent hangfalakkal hasonlítottuk először a Krell-hez, majd a Thule-hoz. Itt 3 féle tesztet tudtunk kipróbálni. Előfoknak kizárólag a Thule alkalmas, mert csak neki van XLR szabályozható előfok kimenete. Ugyan a Krell-ben is bontható az elő-végfok, de csak RCA előfok kimenete van, így a DEQX-al optimálisan nem köthető össze, ezért mind a három tesztben a Thule előfokát használtuk.

Eminent

Első körben a Thule-val mint integrált erősítővel hajtottuk  az Eminent-eket, a második körben meg nem  a saját végfokával, hanem a DEQX végerősítővel XLR-es kábelekkel összekötve. Természetesen bejött a papírforma, a 100 W-tal nagyobb teljesítményű digitális végfokkal minden szempontból jobban szólt, tisztább, levegősebb hangkép jellemezte a külön végfokos felállást, stabilabb basszust, nagyobb sztereo színpadot és jobb jelenlétérzetet értünk el. Ezt a tesztet kipróbáltuk a KEF hangfalakkal is, ott egy picit kisebb volt az elő-végfok páros előnye, valószínűleg azért, mert a KEF 91 decibel érzékenységű, szemben az Eminent 83,5 decibeles érzékenységével. Így a 100W-tal nagyobb végfok teljesítmény nem jelentett akkora előnyt a KEF-nél, mint az Eminent-nél. Ugyanazokat az előnyöket felsorolhatnám itt is, csak talán 20%-al kevesebb volt a nyereség, mint az Eminent esetében. Amit a digitális erősítőnél tapasztaltam, szintén meglepő, hogy alig nagyobb, mint egy nagyobb méretű dac, pehelykönnyű a súlya, hiszen nincs szükség hatalmas tápegységekre, mint a hagyományos erősítőknél, emiatt szinte végtelen tartalékai vannak az erősítőnek. Emlékeim szerint legalább 3-4 szeres áru high-end végfokokkal lehet egy súlycsoportba, de ilyen sajnos a teszt során nem állt rendelkezésünkre. Mindkét készülékről elmondható, hogy egy igazi best buy vétel, a végfok új ára bruttó 649.000 ft. Ilyen színvonalú végfokot még használtan sem lehet kapni ennyiért.

Eminent LFT-8B műszaki adatok

Kivitel – álló hangsugárzó

Ajánlott erősítőteljesítmény – 75-200W

Terhelhetőség (1ms) – 300W

Érzékenység (1W/1m, 2,83V) – 83,5dB

Frekvenciaátvitel (szobában, +/-4dB) ­­­­– 25Hz - 50kHz

Fázispontosság (100Hz - 31kHz) – +/-20 fok

Magas-hangszóró szint állíthatósága (20kHz-en) – 0, -6dB, -12dB

Névleges impedancia – 8 Ohm

Minimális impedancia – 7 Ohm 75Hz-en

Maximális hangnyomás 1 méterről – 105dB

Mélysugárzó átmérője – 20cm

Szélessávú panel felülete – 813cm2

Keresztezési frekvenciák (6dB/oktáv) – 180Hz, 10kHz

Méretek (magasság x szélesség x mélység) – 152cm x 33cm x 45cm

Szállítási tömeg, pár – 79kg

Rendelhető színek – fekete, tölgy, dió

 

DEQX A250X2 műszaki adatok

Bemeneti impedancia – 47 kOhm

Erősítés – 25,5dB

Bemeneti érzékenység 8 Ohm – 2,1V

Torzítás – 0,0015%

Csillapítási tényező min. 1000

Frekvencia átvitel +0/-3 dB – 10 Hz - 50 kHz

Jel/zaj viszony – 121 dB

Minimális hangszóró impedancia – 2 Ohm

Max. kimenőteljesítmény, 4/8 Ohm – 200/250W

Max teljesítményfelvétel – 650W