B&O H9i – vaj van a fejeden – fejhallgató tesztünk

Telefonos segítséget kértem, így hamarjában letudtam a kötelező penitenciát. Meghallgattam Bluetooth kapcsolatán keresztül zajszűrő nélkül és zajszűrővel is. Hogy mennyire nem derül ki, milyen a füles ezen keresztül, az egészen meglepett. Ráakasztottam másik forrásra is… hűha! de ne rohanjunk ennyire előre.

Ott tartottam, hogy a Spotify segítségével, már ismert zeneszámokkal kezdtem feltérképezni a tudását. Állíthatom, hogy az árát jó mértékkel mérték, mert valahol felsejlett a kategóriája és utólag értékelve ez a tipp nagyjából helyesnek bizonyult. Bekapcsolt zajszűrését nem nekem találták ki, ha nem voltam oda az AKG-ért, akkor ettől még kevésbé. Nem vagyunk egyformák, lehet, hogy van, aki jobban tolerálja, ha a hangokat mintha víz alól generálnák mesterségesen, én jobban viselem a természetes hangzást.

Feltételeztem, hogy majd lejövök a referenciának használt Sennheiser HD800-asról és vigasztalóan, ámbár némiképp lesújtóan vélekedek róla, tisztességgel azért, keresve a momentumokat, ahol az érdemeit ki tudom emelni. A vége pedig az lett volna, hogy ár/érték aránya végül is jó. Erre előcáfolatként kaptam barátaim véleményéből, akik nagyon szeretik és el sem tudnának képzelni jobbat. Ezt hivatalból nem fogadom el, de jegyzem és most melléjük állok.

Ami viszont biztos, hogy nem érdemes összehasonlítani őket, mert mindkettő két külön univerzumot képvisel, viszont azon belül teljes előadást nyújtanak, méghozzá hiányérzet nélkül, már, ha a forrásnál sincs hiány ugyebár.

B&O H9i

Tiszta, informatív és egyszerre precíz, ugyanakkor elomló, lágy és dinamikus is. Szóval nem tudok kötözködni a hangzását tekintve. Ennyiért kiemelkedő és hozzáteszem, hogy márkás, mi több trendi és még minőségi anyagokból is készült, sőt a kivitelezése is igen szépre sikerült. A design persze ízlés kérdése, de csodálkoznék azon, ha lenne olyan, akinek nagyon nem tetszene.

„Vaj van a fejeden”, - a nyújtott kényelme is elfogadható, vagyis inkább lágyan simul a füleimre, mondom ezt a Sennheiser után, ami körülöleli és kényelmesebbet nehéz elképzelni. Amúgy könnyű hozzászokni a viseléséhez, nem túl nagyméretű, utazásokhoz is ajánlható. A címmel pedig nem csak a kellemes érzetére, hanem még inkább a súlyára utalok, mivel majdnem annyit nyom, mint a duci tömbösített. Na jó, picit többet, mert 285 gramm.

A pánt alumíniumból készül és marhabőrrel teszik vonzóbbá a megjelenését, illetve a tapintási érzetet. A fülpárnák pedig finom báránybőr bevonatot kaptak és összességében elmondható, hogy olyan anyagokból áll, amikkel kapcsolatban a világ minden tájékán a minőségre asszociálhatnak.

A 770mAh-s akkuja 18 órát bír állítólag, de mivel főleg kábelen keresztül hallgattam, ez nem derült ki. Írhatnám, hogy „okos” fejhallgató, leírását böngészve komoly tudást és megannyi szolgáltatást zsúfoltak bele. Egy kis kapcsolóval üzembe helyezhető és a jobb oldali alumínium fülkagyló külsejét lehet egzecíroztatni a vezérléssel. Azt hiszem a kezelését nem árt megtanulni, vagy a mai generáció tagjának kell születni, akik a „kollektív tudattal” eleve affinitást nyernek hozzá. Kérdezem, mikor kellett volna ahhoz, hogy a mosógépet kezelni tudjam? Még az sem megy, pedig egyszerűbbnek tűnik, azon legalább felismerhető gombok és azokkal összetartozó funkciók vannak, nem csak összevissza kell hadonászni abban a reményben, hogy sikerül eltalálni a kért funkciót. Erről hamar letettem, de a jó hír az, hogy úgyis hangszínszabályozás és zajcsökkentés nélkül a legjobb, ha meg a Transparency funkciót akarnám kapcsolni, akkor meg inkább lekapom a fejemről és máris hallom mit beszélnek hozzám.

B&O H9i

Ajánlás a hangja alapján

Mivel a Sennheiser HD800 az etalon és ez kevesebb, mint a felébe kerül, - vagy inkább a harmadába? - nem vonom meg tőle az elismerésemet, amivel hangja alapján egyértelműen a felső kategóriába sorolom. Szerintem Jack bemenetről meglepően élethűen adja vissza a hangokat, - kicsit fülhallgatósan, ami olyan érzéssel jár együtt, mintha közel mikrofonozták volna az egyébként közel mikrofonozott felvételeket. Na, ebből, hogy jövök ki jól? Csattannak, durrannak, pattannak a hangok és benne vagyok a hangszerek közelterében, akárcsak a felvevők, de ugyanakkor hallgatható és emellett dinamikus, részletező, ami viszont még fontosabb, hogy a látványos elemek zenévé állnak össze. Ebből a néhány részletből kitalálható, hogy megfelelő lejátszóval: élvezhető zenévé.

Amennyiben mégis rámegyünk az elektronikára és azon keresztül kapcsolódunk, vagy a befolyásán keresztül hallgatózunk, jönnek a kompromisszumok is, de, ha arra van szükség, meg lehet kötni őket. A kérdés az, mit ad a konkurencia ennyi pénzért mindkét vonalon? Szerintem 160 ezer forintos bekerülése ellenére is helytáll a hasonlóan árazott hagyományos „analóg” fejhallgatók között, ha pedig azt nézzük, hogy számos szolgáltatással van felvértezve és vezeték nélküli, azaz Bluetooth-os is, kifejezetten kedvező az ára.

Magánvélemény a végére, most, hogy hallottam és meglepetésemre élveztem is, lehet, hogy akkor is ezt választanám, ha csak kábelről zenélnék vele. Van olyan jó, hogy ne gondolkozzam el azon, találok e jobbat, nem ennyi pénzért, hanem úgy egyáltalán. Azt hiszem a gyártó legfontosabb hozzáadott értéke az altatás, amivel, ha hallgatom, kiüti vele a konkurenciát.

B&O H9i

Zárt fejhallgató

Érintés vezérlés

Mozgásérzékelő az automatikus be és kikapcsoláshoz

3,5 mm Jack csatlakozás

Bluetooth 4.2 kapcsolat / 10 méteres hatótáv

Aktív zajcsökkentés

Frekvenciatartomány 20-20000Hz

Beépített mikrofon

Cserélhető Li-ion akkumulátor

Lejátszás 18 h

Töltés 2,5 h

Ára 160.000.- ft