A mostanság oly divatos retro hullámait meglovagolva vetődtünk el, életünk digitális óceánjában egy piciny analóg szigetre. Kollégám szokta mondogatni, hogy én vagyok az egyetlen, aki még kazettást hallgat. Mire én nagyon összeszedve a gondolataimat rögtön rácáfolok, még legkevesebb két esetre hivatkozva. Be kell valljam, régóta a hifi területén mozgolódom és elég sok mintavétellel rendelkezem mások zenehallgatási szokásairól és valóban, a kazettás magnó mindenkiben egyfajta kedélyes nosztalgiát ébreszt, de hogy rendszeresen használná is, azt azért nem.
Mivel, mindannyiunkban van némi alapjárati deformitás a magnók irányában, összeadtuk a legtöbbünknél a polcon, díszként porosodó magnós parkot, majd kivontuk belőle az idő közben műszakilag megrogyottakat. Jellemzően jó, vagy felújított állapotban kerültek még ki oda a gépek, ugyanakkor műszaki szempontból mindig meglepetés, hogy a következő próbajáratás miként fog elsülni. Nos, a kéznél levő magnók létszáma hamar lefeleződött, ugyanis követelmény volt a lejátszási paraméterek gyári szinten tartása mellett a felvétel területén is méltó helytállás. Így most kilenc magnó jutott el a megmérettetésig, amiből a Pioneer CT-W901 rögtön kettőnek számít, hiszen kétkazettás lévén mindkét oldalával nevezhetett. Mondjuk ezt én erőltettem, mert a társaság igencsak kikelt magából, hogy a kétkazis mit keres ebben a főleg három fejesek által képviselt, felső középkategóriás társaságban. De gondoltam, ’szívatásnak’ majd jó lesz, mikor a vakteszt után kiderül, hogy kvázi ugyanazt pontozták le kétszer. Célunk, hogy az első helyezett majd a későbbiekben megmérkőzhessen az igazi magnós top ligával és ha lehet, egy abszolút győztest hirdethessünk.
Így teszteltünk: a vakteszt attól vakteszt, hogy a zsűrinek nincs rálátása a tesztelési folyamatokra. Ezért egy jó nagy, - bár sajnos valamelyest hangelnyelő, - paraván került be a két hangfal közé (az egyszerűség miatt Avalon Transcendentnek írom). Ennek a meghajtásáról, egy enyhe modifikáláson átesett Sony TA-N630ESD erősítő gondoskodott. Az igaz, hogy az Audiolab 8000-et beszéltük meg, hogy némileg hűek legyünk a szellemi örökséghez, de én kivételesen felülbíráltam ezt (a többiek tudta nélkül) és bíztam az általam jobban ismert elektronikában. Egyszerű, hangsemleges réz összekötőkkel kapcsolódtak magnóink az erősítőhöz és a rezgésmentesítő állvány legfelső polcán zajlott a tesztsorozat fő eseménye. Minden magnót fázishelyesen kötöttem be és előre bekalibráltam a BASF Chrome Maxima II tesztkazetta paramétereire, emellett mind bekapcsolva „melegen” várta, hogy rá kerüljön a sor. A meghallgatás során továbbá mindegyiket kategorikusan ugyanabba a konnektorba csatlakoztattam a nagyobb hitelesség kedvéért. Először felvettük az Ultimate Mancini lemezéről az első számot (The Pink Panther Theme), majd visszahallgattuk, utána az Arabesque-Crystal Cable Sampler lemezéről, a könnyebbség kedvéért szintén az első számmal, újra megismételtük a folyamatot. Mindkét esetben pontozták a hallott teljesítményt, 0-10-ig terjedő skálán, illetve megjegyzésekkel egészítették ki, hogy most tudjak mire hivatkozni.
A zsűri: Tamás, minden kereskedő (rém) álma és követendő példaképe. „Teréz” apa, a lelki béke és egyéb emberi értékek fáklyavivője. Laci az „úriemberünk”, emberöltőnyi hifis tapasztalatával egyik sarokköve a tesztnek és a negyedik hallgatózó Sanyi volt, akit most ismertünk meg, de azonnal megkedveltük. Én pedig, a teszt műszaki lebonyolításáért voltam felelős, így nem vettem részt a pontozásban.
Elsőnek a Sony TC-K909ES-t kötöttem be, ami az Európában forgalmazott magnóik közül a csúcs volt 1994-ben. Nagyjából egységes megítélése 51 pontot hozott neki a lehetséges 80-ból. Tér beszűkült, sekélyes, tompa, mosott, vélemények mellett akadt olyan is, aki meglepően jónak hallotta igaz odaírta azt is, hogy zavart. Gyorsan átszereltem az Onkyo TA-6711 magnóra, ami 45 pontot húzott be és ezzel erősen közepes szintet igazolt vissza. Amúgy szép, letisztult darab, a kilencvenes évek közepére saccolom (direkt nem nézek utána, juszt sem). Unalmas, egysíkú, bágyadt kifejezésekkel értékelte (alul) a zsűri.
Az 1991-1992-es csúcsmodell a Technics kínálatából, az RS-B965 már régről az egyik kedvencem, de Tamás előre közölte, hogy utálja a márkát. Lehet, hogy megnyilvánult a Pioneer fan éne, vagy épp sznobizmusba hajlik és a Technics már derogál neki, de egy biztos, a bevetett paraván ellenére is áthallott a szitán és önmagához hűen lepontozta (hármat adott). A Technicset mindenki más összességében jónak hallotta, de a pontszámokat tekintve végül 45-el zárt.
Előre megkérdeztem mindenkit, melyik lesz a végső befutó, illetve a leggyengébb, szavazzon. A legjobbnak, látatlanban mindenki (velem együtt) a Nakamichi RX-505-öt gondolta. Azért fontos leszögezni, a magnók műszaki állapota nagyban befolyásolhatta a teszt végeredményét, de tudtam harmincegy éves kora ellenére, a Naka újszerű gyári állapotban van. Többnyire kiemelkedő vélemények jelezték a vakteszt hitelességét, ilyenek például: felvétel szuper, végre van mély, jó az áteresztősége, de volt, aki úgy ítélte meg, hogy magasba húz a felvétele. Mindenesetre 57 pontot gyűjtött, ami eddig a legjobb.
Jöhetett végre a Pioneer CT-W901 bal oldala, amit a legjobban vártam, mert előre erős ellenérzéseket váltott ki Tamásból és kíváncsi voltam, végül is, hogyan értékel. A két adott tízessel szembesült a pszichoakusztika munkájával, amit az évek alatt deformált az elméjében. Nála ez volt a nyerő, de a többiek sem húzták le. Visszafogott, részlettelen, ugyanakkor jól hallgatható, véleményeket látok leírva a magnóval kapcsolatban. 50 pont.
Jöhetett volna a Yamaha TC-K1000, az ős csúcsmagnó a hetvenes évek végéről, de ami tegnap még jól működött az mára a kontakthiba áldozatává vált és nem volt értékelhető a felvétele, ezért kizártuk. Ugyanakkor egyértelműen a CD lemezek ezen keresztül szóltak a legélethűbben, lévén a zenének minden magnón keresztül teljesen más jellegű hangja volt. A Yamaha helyett a Sony TC-KA6ES következett, ami 1995-ben került piacra, majd a Sony ezzel a modellel be is fejezte a csúcs magnók korszakát. Ez még legalább 2003-ig rendelhető volt, igaz akkor már bő 300 ezret elkértek érte. Személy szerint én már, vagy húsz éve előszeretettel használom ezt a típust, kifejezetten felvételre. Ez a konkrét példány pedig, teljesen újszerű állapotban leledzik. Az össz. üzemidejét tekintve, mindössze pár száz futott órával. Ezt írták a tesztelők: nagyon jó, mindent visszaad, kicsit sok a magas, dinamikus, de az alsó tartomány szűkös. Másik típusú kazettával, lehet, hogy más eredmények születtek volna, de a BASF egy jó kompromisszum, amire rá lehet fogni, hogy megfelel az arany középútnak. A Sony 63 pontot gyűjtött összesen, kiegyenlített teljesítményének köszönhetően.
Az Uher CR-1600 műszakilag szintén leszerepelt. S bár két megelőlegezett, ’legrosszabb magnó’ státusszal büszkélkedhetett, sajnos így, élesben nem derült ki, kinek lett volna igaza. Jómagam a Yamahára szavaztam, ami szintén padlót fogott műszakilag, de ha rendben van, akkor biztosan rossz lóra teszek…
Végül a Pioneer CT-W901 jobb oldali kazetta fészke került sorra, ami ilyen véleményekre késztette a nagyérdeműt: nagyon jó arányok, semleges, nem színez, jó dinamika, nem fárasztó, vagy kissé tompa, de érdekes… Az összesítésben 58 pontjával a második helyen zárt a Sony TC-K6ES mögött.
Tanulságokat nem szeretnék levonni, de a Pioneer szereplése mindenkit meglepett! Így, a végén még egyszer meghallgattuk rajta a felvételeket, immár szemtől szemben. Végső soron, a teszt egyik negatív győztesére, a Technicsre szavazóknak valamelyest igaza lett, de legérdekesebb az egészben, hogy a klasszikus mese érvényes lett itt is, hiszen diadalmaskodott a legkisebb fiú a mezőnyben, maga mögé utasítva néhány igazi nagyágyút.
A vicc az, hogy a másik asztalkán elpihenő tabletet látva, már mindenki alig várta, hogy végre vége legyen, a legkevesebb 4 órás műveletnek és streamelhessenek egy kicsit. Amivel remélték, hogy a szimpatikus audio rendszerről végre egy mélyebb benyomást kaphatnának. Hát igen… telik az idő, változik a világ…
A sorrend a következő:
Sony TC-KA6ES 63pont
Pioneer CT-W901 jobb oldal 58pont
Nakamichi RX-505 57pont
Sony TC-K909ES 51pont
Pioneer CT-W901 bal oldal 50pont
Technics RS-B 965 45pont
Onkyo TA-6711 45pont